پایگاه مطالعات حدیثی

محیطی برای عرضه دستاوردها و پژوهش های حدیثی

بازدید از دانشگاه سالیزیانامجموع: ۲

بازدید: ۴۲۷۶

خبر

بازدید از دانشگاه سالیزیانا

ارسال شده در: 25 آبان 1393 - 22:02 توسط پایگاه

به نام خدا

نشست های اروپا: جلسه دوم

بازدید از دانشگاه سالیزیانا و نشست علمی با دبیر شورای گفتگوی ادیان واتیکان

حجت الاسلام و المسلمین استاد سید محمدکاظم طباطبایی ، حجت الاسلام احمد غلامعلی و حجت الاسلام دکتر مهدی غلامعلی ـ اعضای سایت مطالعات حدیثی ـ که به همراه جمعی از استادان دانشگاه قرآن و حدیث به منظور آشنایی با میراث تمدنی رم ، یونان و آلمان و انجام مباحثات علمی با اندیشمندان حوزه دین در رم به سر می برند، روز جمعه 23 آبان در دانشگاه پاپی سالیزیانا با رییس و معاون آموزشی این دانشگاه دیدار گردند. این دانشگاه از مهمترین و بزرگترین دانشگاههای تحت مدیریت کلیسا در جهان است که در سراسر دنیا شعبه دارد. دانشگاه مذکور در رُم با داشتن 1955 دانشجو از یکصد و ده کشور دنیا با امکانات و تجهیزات بسیار عالی به تربیت دانشجویان در سه مقطع تحصیلی می پردازد. پرفسور پدر گیان فرانکو کافیل معاون آموزشی دانشگاه در طول دو ساعت و نیم حضور هیئت اساتید دانشگاه قرآن و حدیث به معرفی تمام بخشهای دانشگاه پرداخت.

هیئت اساتید دانشگاه قرآن و حدیث پس از این دیدار راهی واتیکان شده و در نزدیکی میدان اصلی این شهر در دفتر گفتگوی ادیان کلیسا با دبیر شورای پاپی گفتگوی ادیان بازدید کردند.

استاد طباطبایی در دیدار با پدر میگوئیل رییس شورای پاپی گفتگوی ادیان گفتند: بحث من درباره چالش های عمومی ادیان در حوزه اجتماعی و به ویژه خانواده است. جامعه دین دار و متدین نیازمند محیطی همراه با آرامش، آسایش و معنویت و تلاش است. چگونه می توان جامعه ای اینگونه داشت و این هویت را در آنها نهادینه کرد؟

به نظر می رسد نهاد خانواده نقش اساسی در این حوزه دارد. دینی که جامعه و اجتماع کوچک خانواده به گونه اصیل و شاداب به آسایش افراد، آرامش آنان معنویت و تلاش جامعه یاری رساند. به نظر می رسد تلاش برای تقویت خانواده، حریم خانواده، پایبندی به خانواده ، ارزش دانستن تشکیل خانواده و تامین نیازهای غریزی و طبیعی انسان همراه با آرامش بخشی به جامعه مورد توجه قرار گیرد.

قرآن کریم به نهاد خانواده اهمییت فراوان داده و آن را سبب تسکین و آرامش افراد دانسته است.

بر خلاف مسیحیت تشکیل خانواده ارزش شمرده شده و بزرگان دین همانند پیامبر اکرم، امام علی، حضرت فاطمه علیهم السلام و سایر ائمه تشکیل خانواده داده و به خانواده خویش مباهات کرده اند والگوی مناسب برای عرضه به جامعه داشته اند. یعنی توصیه به اهتمام به خانواده تنها در گفتار نبوده است بلکه الگوی عملی و بیرونی مورد توجه قرار گرفته است.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر سبحانی نیا معاون فرهنگی ارتباطات و امور بین الملل موسسه دارالحدیث به معرفی موسسه دارالحدیث، پژوهشگاه و دانشگاه پرداخت. در این جلسه اساتید دانشگاه قرآن و حدیث آقایان دکتر هادی حجت، حجت الاسلام رسول رضوی و حجت الاسلام سید رسول موسوی و همچنین حجت الاسلام حسین پور مدیر امور بین الملل حضور داشتند. آقای پور مرجان رایزن محترم فرهنگی ایران در ایتالیا که هماهنگ کننده این نشست بود نیز در جلسه حضور داشت.

نظرات

یادداشت ها

کتاب ها

    نتیجه ای یافت نشد.

مقالات